Relaxačná masáž


Je to príjemná, jemnejšia alternatíva klasickej masáže, ktorá prehreje svaly chrbta a šije, uvoľní napätie, ktoré nosíte na svojich pleciach. Rozprúdi tiež tok lymfy, čím odstráni opuchy a spazmy a zmobilizuje liečebné procesy v tele. Uvoľnenie Vašej mysle podporí aj relaxačná hudba a celková útulná atmosféra. Pokojný rytmus masáže vás na chvíľu odpúta od každodenných starostí a uvoľnená myseľ potom lepšie pracuje. Pri masáži sa používajú najkvalitnejšie bio oleje a éterické oleje, čo znásobuje jej účinky. Masíruje Vladka.

 

Čokoládová masáž


Horúca čokoládová masáž patrí medzi perly masáží a skrášľujúcich procedúr. Je výborná na vyhladenie a skrášlenie pokožky, celulitídy, na získanie dobrej nálady, odplavenie toxických látok či uvoľnenie stuhnutých svalov.


Účinky čokoládovej masáže:


Vďaka vysokému obsahu aktívnych ingrediencií ako napr. methylxantín, polyfenoly, flavonoidy a minerály, ponúka kakao a čokoláda množstvo významných kozmetických vlastností. Theobromín obsiahnutý v kakau pôsobí (podobne ako kofeín), na cievne zakončenia v koži a aktivuje látkovú výmenu. Čokoláda dokáže stimulovať v mozgu tvorbu dopamínu a uvoľňovať endorfíny a serotonin - "zdroj šťastia". Vďaka masáži telo cez pokožku vstrebáva vitamíny, aminokyseliny, minerály a antioxidanty. Kakaové maslo zvlhčuje jemne popraskanú pokožku. Čokoládová masáž prináša uvoľnenie a relax, výborne pomáha odbúravať stres.

 

Masáž horúcimi kameňmi (hot stones massage)

 

Masáž horúcimi kameňmi patrí medzi najlepšie terapie na celkovú relaxáciu a regeneráciu organizmu. Táto masáž sa vykonáva pomocou špeciálnych masážnych hmatov a teplých lávových kameňov, v súčinnosti s esenciálnym olejom. Prináša uvoľnenie, odstraňuje napätie a stres, zlepšuje krvný obeh a metabolizmus, harmonizuje meridiány a čakry.

 

Manuálna lymfodrenáž

 

Manuálna lymfodrenáž je špeciálny druh veľmi jemnej masáže. Predstavuje masáž lymfatického systému s účinkom rýchleho odplavenia únavových, odpadových a toxických látok z buniek a medzibunkového priestoru (najmä z kože, podkožia a svalov).
V dnešnej dobe vďaka sedavému zamestnaniu a nedostatku pohybu väčšina populácie trpí zníženou imunitou a prebytočným ukladaním tuku. To všetko úzko súvisí s nedostatočne cirkulujúcim lymfatickým systémom a v dôsledku toho zlou funkciou obličiek a pečene. Pokiaľ vám tieto dva hlavné orgány dobre nefungujú, pociťujete únavu a stres. Rýchle sa vyčerpáte, podliehate ľahšie nervozite a na tele sa vám objavujú rôzne kožné vyrážky. Pri týchto problémoch vám veľmi účinne pomôže práve spomínaná lymfodrenážna masáž.


Manuálna lymfodrenáž celého tela vás zbaví prebytočnej vody, v dôsledku čoho vám odpuchnú nohy, ruky, vačky pod očami atď. Odplaví zvyšky látkovej premeny, detoxikuje organizmus a tým zvýši vašu imunitu a urýchli regeneráciu celého tela. Manuálna lymfodrenáž pomáha vyhladiť čerstvé jazvy, upokojiť reumatické bolesti a artrózy (ochorenia kĺbov).
Zbaví vaše telo napätia, uvoľní dýchacie cesty, zlepší stav vnútorných orgánov. Je vhodná po operáciach, úrazoch a účinne odstraňuje opuchy dolných a horných končatín po ožarovaní. Pravidelnou aplikáciou spojenou s cvičením spôsobí úbytok tukových buniek - zníži celulitídu. Rýchlejšie vás zotaví po fyzickej záťaži, turistike, športe. Zvýši vašu kondíciu o 10 až 15%. Je vhodná aj pre výkonných športovcov a aj pre tých, ktorí majú kŕčové žily!

Preventívne sa odporúča absolvovať lymfodrenáž celého tela 1 x za mesiac, pri problémoch podľa potreby. Pred masážou odporúčame vypiť 3 dl čistej vody a taktiež zvýšiť príjem tekutín aj niekoľko dní po masáži.

 

Anticelulitídna lymfodrenáž je na zmiernenie a zastavenie celulitídy (lipohypertrofie).

Mäkké techniky: Rýchla pomoc pri zablokovanej chrbtici a stuhnutom svalstve
Pod týmto pojmom sa skrýva súhra náročných hmatov a techník, ktoré musí masér využiť na odstránenie celotelového problému. Vykonáva sa reflexne tlakom na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním. Najprv sa uvoľňuje krčná chrbtica, potom sa postupuje dole až ku kostrči. Pacient to cíti ako prílev tepla do tela. Už pri prvom uvoľnení sa problémy nevracajú v takom rozsahu ako predtým. Táto masáž ovplyvňuje reflexné zmeny v svaloch a podkoží, s cieľom zníženia bolesti a svalového napätia. Mäkké techniky masáže môžeme čiastočne porovnať s masážnymi prvkami, ktoré obsahuje reflexná masáž chrbta. Každopádne by sme si ich nemali pomýliť s relaxačnou masážou.
Metóda tejto masáže spočíva v preťahovaní kože v riasach, tlaku na príslušné body v mäkkých tkanivách, posune fascií a v jemnom strečingu. Ďalej využíva palpáciu, trenie kože, vyšetrenie a ošetrenie bolestivých bodov. Fyzioterapeuti alebo maséri pri nej nepoužívajú žiadne pomôcky ani olej. Po jeho použití by nebolo možné vyvinúť tlak na jednotlivé body kvôli šmýkaniu rúk po pokožke.


Čo sa mäkkými technikami lieči
Mäkké techniky pomáhajú pri odstraňovaní problémov a bolestí spôsobených blokádami, hlavne v oblasti krčnej chrbtice, v oblasti medzi lopatkami a krížovej oblasti. Uvoľňujú skrátené povrchovo uložené svaly a šľachy. Zlepšujú zrak, látkovú výmenu, uvoľňujú chrbát, zmierňujú bolesti. Dokážu upraviť tlak a činnosť srdca a aj mozog po nich lepšie pracuje. Odstraňujú aj šumenie v ušiach.


Kedy mäkké techniky využiť a kedy nie
Mäkké techniky fyzioterapia využíva najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním, pri dlhej práci za počítačom, pre ženy trpiace bolesťami hlavy a šije pred menštruáciou. Taktiež pre ľudí s migrénami, so stuhnutým krkom a ramenami. Ak máme problémy s krížami, časté zápaly sedacieho svalu, mali by sme to tiež vyskúšať. Dokonca sa odporúčajú aj pri zápaloch močových ciest a vaječníkov.
Vynechať by sme ich mali, ak máme horúčkové či infekčné ochorenia, akútny zápal, krvácavé alebo nádorové ochorenia. Upozorniť maséra je potrebné aj pri gravidite. Vtedy sa masáž môže vykonávať ale s obmedzeniami.


Rozdiel medzi mäkkými technikami a klasickou masážou
Klasická masáž je najvyhľadávanejšou a najpoužívanejšou masérskou technikou. Zahŕňa rôzne formy piatich základných hmatov (roztieranie, trenie, hnetenie, tepanie a vibrácia) zoradené do masážnej zostavy. Často bývajú kombinované s ďalšími technikami. Terapeut zvolí spôsob prevádzania masáže, jej rýchlosť, tlak a poradie hmatov podľa požadovaného efektu. Na rozdiel od reflexnej masáže, pri klasickej využíva terapeut masážne prostriedky ako médium pre lepší kontakt a sklz.
Mäkké techniky sú špeciálna liečebná masáž na uvoľnenie svalstva a odstránenie napätia v tkanivách. Je veľmi účinná, hlavne s posunom fascií na chrbte, pri stuhnutí svalstva. Technika je zameraná na uvoľňovanie krčnej chrbtice a zablokovaného chrbta v medzilopatkovej a bedrovej oblasti. Fascie sú spojivové tkanivá v tele, ktoré spájajú jeho časti medzi sebou, je to väzivová blana, ktorá obklopuje každý sval. Fascia sa zahusťuje a tvrdne keď je v nej chronické napätie. Uvoľňujú sa svalové spazmy, zatuhnutia, kĺbové blokády. Vždy po uvoľnení dôjde k okamžitej úľave. Bežné sú aj reakcie ako pri iných masážach. Má podobný účinok ako reflexná masáž chrbtice, nepoužíva sa žiadny olej.

 

Kineziotaping


Tejpovanie je v súčasnosti jedna z najpopulárnejších metód vo fyzioterapii, rehabilitačnom lekárstve a v terapii športovcov.
Kinesiotaping je spôsob liečby založený na telu vlastných reparačných procesoch. Účinnosť sa prejavuje vďaka aktivácii nervovej a obehovej sústavy. Metóda vychádza z poznatkov kinesiologie, ako vedy uznávajúci význam tela a pohybu pri rehabilitácii a bežnom živote. Preto je tento funkčný taping nazývaný "kinesio" taping. Svaly neslúžia len k pohybu tela, ale tiež riadia žilový obeh a lymfatický tok, telesnú teplotu, atď. Z tohto dôvodu akékoľvek zlyhanie správnej svalovej funkcie vyvolá najrôznejšie druhy zdravotných ťažkostí. V dôsledku tohto, kinesiotaping venuje veľkú pozornosť významu svalovej funkcie pre aktiváciu telu vlastných liečebných mechanizmov.
Kinesio tape bol vyvíjaný od roku 1973 japonským chiropraktikom dr. Kenzo Kasem a jeho tímom. Úplne prvé aplikácie kinesio tapu boli na pacientovi s kĺbovým ochorením.

Zistenie, že elastický tape pomáha ako externá podpora svalom a pridruženým tkanivám, vytvorilo úplne nový prístup k liečbe svalov, fascií, kĺbov, väzov, šliach, nervov a orgánov. Dlhú dobu bol kinesio tape využívaný hlavne ortopédmi, chiropraktikmi a lekármi z ostatných odborov. Veľmi skoro na to bol kinesio tape použitý u olympijských volejbalových hráčov v Japonsku. Novinka sa rýchlo rozšírila medzi atlétmi Japonska, USA, Európy, Južnej Ameriky, Austrálie a ostatných ázijských štátov.

Tejpovacie pásky Temtex, ktoré sa využívajú pri metóde tejpovania sú elastické tejpy zo 100% bavlny, ktoré sa vďaka svojim vlastnostiam blížia vlastnostiam ľudskej pokožky. Tieto tejpovacie pásky sú priedušné a natiahnuteľné až na 160% svojej pôvodnej dĺžky, ich hrúbka je podobná hrúbke pokožky. Tejpovacie pásky svojim klientom umožňujú pohyb, nijako neobmedzujú cirkuláciu krvi a lymfy a preto sa využívajú ako adekvátna funkčná podpora pri prevencii, po úrazoch a v liečbe akútnych aj chronických stavov.